ما را دنبال کنید
کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان
ساندویچ پانل نوعی مصالح ساختمانی محسوب می شود که امروزه در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد.

ساندویچ پانل نوعی مصالح ساختمانی محسوب می شود که امروزه در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. این نوع مصالح به دلیل ظاهر ساندویچ مانند خود به ساندویچ پانل معروف می باشند و از دو لایه ورق و یک لایه وسطی که هسته محسوب می شود تشکیل شده اند. لایه رویه و زیره این مصالح از جنس ورق های گالوانیزه,  آلوزینک, آلومینیوم, پی وی سی, مس و یا استنلس استیل ساخته شده است و لایه وسطی از جنس پشم سنگ, پلی یورتان و یا پلی استایرن می باشد.

ساندویچ پانل ها بر اساس نوع کاربرد به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

ساندویچ پانل سقفی


این نوع
ساندویچ پانل در سقف انواع سازه های پیش ساخته, سردخانه ها و صنایع برودتی,  سالن ها و اماکن ورزشی,  سوله سازی,  انبارها و کانتینرهای حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد و جزء پرکاربردترین نوع ساندویچ پانل می باشد. ضخامت این مصالح با توجه به شرایط آب و هوایی و مکان مورد نظر تعیین می شود.
 
ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیوار انبارها,  سوله ها,  کانکس ها,  سیلوها,  سازه های صنعتی و … استفاده می شود. ساندویچ پانل های دیواری خود به انواع ساندویچ پانل های ساده,  پیچ مخفی,  نر و مادگی,  دورو نایلون و اتاق تمیز دسته بندی می شوند.
انواع ساندویچ پنل بر اساس نوع عایق
ساندویچ پانل پلی استایرن


ساندویچ پانل ساخته شده از پلی استایرن نوعی عایق صوتی با وزن بسیار سبک و قیمت پایین می باشد. این پانل ها قابل اشتعال هستند و به همین دلیل به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار نمی گیرند.
ساندویچ پانل پلی یورتان

پلی یورتان نوعی عایق حرارتی ست که وزن بسیار سبک و ضریب حرارتی پایینی دارد.
ساندویچ پانل های پلی یورتان در مکان هایی که نیاز به عایق عایق حرارتی وجود دارد استفاده می شوند. قیمت این پنل ها نسبت به سایر پنل ها بالاتر می باشد.

ساندویچ پانل پشم سنگ

پشم سنگ نوعی عایق حرارتی مقاوم در برابر آتش است و نوعی عایق صوتی نیز محسوب می شوند. درصد ضد حریق بودن
ساندویچ پانل های پشم سنگ نسبت به پانل های پلی یورتان بالاتر است. از معایب پشم سنگ می توان به نفوذ آب در آن اشاره نمود.
مزایای استفاده از ساندویچ پانل در ساختمان


    به دلیل استفاده از مواد سبک در هسته
ساندویچ پانل ها,  وزن آنها به شدت کاهش می یابد و این امر باعث سبک سازی سازه می شود و ایمنی آن را در برابر وقوع زلزله بالا میبرد. وزن سبک این پانل ها هزینه های زیرسازی را پایین آورده و در نتیجه هزینه تکمیل ساختمان به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

    حمل و نقل این پانل ها آسان بوده و سرعت نصب و راه اندازی آنها بالا می باشد.

   
ساندویچ پانل های سقفی ابعاد و ضخامت متفاوتی دارند و با توجه به نوع مصرف میتوان ضخامت مورد نظر را انتخاب نمود.

    مقاومت
ساندویچ پانل ها در مقایسه با چوب بالاتر است و نیروی وارده را به خوبی جذب می کنند. به همین دلیل از آنها در ساخت دیوار و سقف کاذب استفاده می شود.

    این پانل ها از تبادل سرما و گرما در ساختمان جلوگیری می کنند و باعث صرفه جویی در هزینه های سرمایشی و گرمایشی می شوند. در واقع آنها نوعی عایق حرارتی محسوب شده, ضد اشتعال می باشند  و مصرف انرژی را پایین می آوردند.


  
ساندویچ پانل ها برای تمام اقلیم های جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرند و دوستدار محیط زیست هستند.

    تنوع رنگی این پانل ها بالا بوده و نگهداری و تمیز نمودن آنها آسان می باشد.


   
ساندویچ پانل ها جزء مصالحی میباشند که برخلاف دیوارهای بتنی در برابر رطوبت هوا مقاوم بوده و دچار خوردگی نمی شوند. آنها دچار پوسیدگی نشده و امکان تجمع و رشد میکروب ها در آنها وجود ندارد. بنابراین این پانل ها از نظر بهداشتی کاملا مطمعن می باشند.

عایق کردن مرغداری با ساندویچ پانل